کوارتز در ساعت 

کوارتز که در ساعت بکار میرود کوارتزی که در طبیعت یافت میشود نیست اگر چه کوارتز رشد داده شده توسط انسان را کوارتز غیر طبیعی هم نمیتوان نامید. کوارتز را برای یکنواخت بودن و طزر قرار گرفتن دانه های آن بطور کنترل شده کشت میدهند و این فرایند را کشت مینامند و این کشت کشت کشاورزی یا کشت سلولی البته میدانید که نیست بلکه کشت کوارتز است.
کوارتز را پس از کشت برای دقت در ضخامت و اندازه آن با اشعه ایکس اندازه میگیرند و با اشعه لیزر آنرا میبرند با اینحال دو کریستال تولید شده از یک سنگ هیچ موقع دارای یک فرکانس نیستند .

این ویفر نازک و ظریف سنگ کوارتز را از داخل یک المان کریستال که قطعه ای الکترونیکی است و تصویر آنرا در زیر خواهم آورد میتوانید خارج کرده و آنرا بررسی کنید و طرز کار با آنرا فرا بگیرید .

کوارتز اگر به طور فیزیکی ضربه ببیند به محض قطع ضربه ولتازی تا چند صد و یا چند هزار ولت تولید میکند و شما میتوانید آنرا در فندکر های الکترونیکی ببینید که با ضربه کوچکی تولید جرقه میکند . اما اگر ولتاز را به این سنگ وصل کنید شکل فیزیکی آن تغییر مییابد و با ولتاژ وصل شده به آن متناسب است و از این خاصیت آن برای ساختن بازر (وزوزک) استفاده میکنند .البته امروز آنرا با سرامیک میسازند و به خاطر شکنندگی آن استفاده تولید صدا ممکن است از آن نشود .

کریستال ها در وسایل الکترونیک معمولا بزرگتر از کوارتز داخل ساعت مچی است در ساعت مچی آنرا داخل استوانهء فلزی به اندازه چند میلیمتری میتوانید پیدا کنید . برای اینکه بتوانند پایه ها یا پین را به سنگ وصل کنند دو طرف آنرا با نقره آب میدهند تا قابل وصل و لحیم کردن باشد و چون این نقره ضخامتش کم است و در مجاورت هوا زود اکسیده میشود آنرا درون استوانه یا ظروف کوچک سربسته قرار میدهند و داخل آنرا پر از گازی میکنند که نقره را اکسیده نکند (مانند نیتروژن).

کوارتز در ساعت وسیله تپش و ضربان ساز است و با ولتاژ کوچکی که از باطری به آن وصل میشود تولید ضربان میکند که این ضربان و یا نوسان ممکن است بسته به زاویه ای که کوارتز را بریده اند تا ۲۰۰ کیلو هرتز برسد که البته این ضربان برای ساعت بالاست و آنرا با مدار های کوچک دیگری که تقسیم کننده ها نامیده میشوند ضربان آنرا دقیقا ۶۰ هرتز میکنند و این ضربان ضربانی است که شمارشگر ها آنرا میشمارند. و بسته به بهای ساعت میتواند دارای چند دیجیت باشد و یا دقت بالایی داشته باشد.

کوارتز داخل فندک را هم امروز از سرامیک میسازند و سرامیک طوری طراحی شده که ولتاژ بالایی برای جرقه تولید کند اما کوارتز هنوز تا فرکانس های ۱۳۰ مگا هرتز کاربرد دارد و برای فرکانس های بالاتر از هماهنگ های بالای تر آن ممکن است استفاده کنند و یا از المانی استفاده شود که آنرا SAW مینامند و اگر خواستید آنرا در مبحثی دیگر توضیح خواهم داد .